YLC BTC January 25th Open Show

                                                         Mr Bob Blackley (Vaevictus)
                                Entries: 49 Dogs making 60 Entries 1 NFC


                                BIS: Ridgebow Pendle Witch
                                Reserve Best In Show: Bardenfox Queen of the Road
                                Best Opposite Sex: Valicetarn Blue Cosmos at Beaconpike
                                Best Puppy: Valicetarn Blue Cosmos at Beaconpike

Best Dog: Valicetarn Blue Cosmos at Beaconpike
Reserve Best Dog: Ridgebow Two Hoots
Best Puppy - Dog: Valicetarn Blue Cosmos at Beaconpike


Best Bitch: Ridgebow Pendle Witch
Reserve Best Bitch: Bardenfox Queen of the Road
Best Puppy - Bitch: Foxwater House Of Jazz


Minor Puppy Dog : 4-0
1st - Valicetarn Blue Cosmos at Beaconpike ( Golding)
2nd - Glen Mara Oh Viedo At Kersfell ( Sneddon)
3rd Master Mufasad ( Clay)
Res - Weststar Lone Ranger ( Swain)

Puppy Dog 2-0
1st - Glen Mara Oh Viedo At Kersfell ( Sneddon)
2nd - Cedarhill Melt In The Mouth ( Dean).

Junior Dog 1-0
1st - Mysulan Easy Ryder ( Jepson)

Novice Dog 1-0
1st - Glen Mara Oh Viedo At Kersfell

Post Graduate Dog 5-1
1st - Borderstream Zodiak ( Ward)
2nd - Mysulan Easy Ryder
3rd - Billyboy Blue At Chevinor ( Metcalfe)
Res - Kensteen Boogie Nights ( Ryan)

Limit Dog 
1st - Tarkaswell Smart Move To Otterwood ( Hollingsbee)
2nd -Borderstream Zodiak
3rd - Oxcroft Jethro ( Price)
Res- mySulan Easy Rider

Open Dog 6 - 3
1st - Ridgebow Two Hoots ( Duxbury)
2nd - Tarkaswell Smart Move To Otterwood (Hollingsbee)
3rd - Dandyhow Friendly Fire at Chevinor ShCM ( Metcalfe)


Minor Puppy Bitch 2-0
1st - Foxwater House Of Jazz ( Spence)
2nd - Glenorchy Reiver ( Davies)

Puppy Bitch 2-0
1st - Karison Koprosma At Staynorwood ( Richardson)
2nd - Picer Martha Logen (Pickering)

Junior Bitch 6-2
1st - Bardenfox Queen of the Road ( Broomhead)
2nd - Goxfell Reivers Rose (Stamp & Joyce)
3rd - Bardenfox Princess Of Dene (Charnock)
Res - Otterwood Diodem ( Hollingsbee)

Novice Bitch no entries

Post Graduate Bitch . 5-2
1st - Brackenfell Double Dutch At Foxwater (Spence)
2nd - Nottorg Nostalgia JW ShCM ( Taylor)
3rd - Borderstream Maisey ( Ward)

Limit Bitch . 11-2
1st - Ridgebow Pendle Witch ( Duxbury)
2nd - Marsirdan Jemima Puddle ( Service)
3rd - Beaconpike Venus ( Golding)
Res - Bardenfox Tale as Old as Time ( Broomhead)
VHC - Carrock Caelan ( Fawcett)

Open Bitch 2-1
1st - Ridgebow Rusty Rivet (Duxbury)

Special Beginners Dog or Bitch 4-1
1st- Goxfell Reiver Rose
2nd -Borderstream Zodiak
3rd -Dymanti Roman Warrior at Nottorg ShCm


Veteran Dog or Bitch 4-0
1st - Beaconpike Red Saturn (Golding)
2nd - Stoneygin Mo Cuishle ( Rayner)
3rd - Vallemoss Drama Queen via Saxheath ( Heathcote)
Res - Dymanti Roman Warrior at Nottorg ShCM

 

YLC BTC OPEN SHOW 20th April 2019

Judge Graham Richardson (Staynorwood)

Best In Show: Cedarhill Ghost Writer JW

Best Puppy - Dog: Northborders Footman

Reserve Best In Show: Brackenfell Rock The Boat For Vandamere JW

Best Opposite Sex: Sulan Strictly Blues Dancin'

Best Dog: Cedarhill Ghost Writer JW

Reserve Best Dog: Brackenfell Rock The Boat For Vandamere JW

 

Best Bitch: Sulan Strictly Blues Dancin'

Reserve Best Bitch: Foxcraig Magic Diamond

Best Puppy - Bitch: Foxfactor Fire Cracker

 

Best Veteran: Int/Am/Can CH Sulan Fancy That

 

 

Minor Puppy Dog

1st:Norths-Northborders Footman

2nd: Houghtons-Chorbeck Strike A Pose

Puppy Dog

1st: Swinns, Weststar Lone Ranger

2nd: Houghtons, Chorbeck Move To The Music

Junior Dog

1st: Deans, Cedarhill Melt In The Mouth

Novice Dog

1st : Northborders Footman

2nd :Marrs, Redfox Dusty

Post Graduate Dog

1st: Pollitts Brackenfell Rock The Boat For Vandamere JW  RBIS

Limit Dog

1st: Fraser & Butlers, Holdenelms Worth The Wait Via Ycart

2nd: Norths, Northborders Marlon Brando JW

Open Dog

1st: Flemings Cedarhill Ghost Writer JW

2nd: Baxters Mysulan Going Solo JW

3rd: Atkinson,Tojamatt Rhythm N'blues at Raedwulf

Res: Fletchers Wadesleia Mr Herriot

VHC Metcalfe's Dandyhow Friendly Fire at Chevinor ShCM

Minor Puppy Bitch

1st: Flemings Brankell Countdown

2nd; Fawcetts Carrock Curiosity

3rd: Willmitts Goldenmill Harvest Fantasy

Res :Thomas & Thomas , Blaisdon Step Above

Puppy Bitch

1st Stockleys Foxfactor Fire Cracker

2nd: Smiths - Azurelle Wisteria Pixie

Junior Bitch

1st : Baxters Mysulan Go Easy

2nd: Broomheads Bardenfox Queen of the Road

3rd: Fraser & Butlers Ycart Hunts Bays N Stays

Res: Dixons Otterpaws Lyin Eyes

VHC: Hollingbee's Otterwood Diodem JW

Novice Bitch

1st : Foxfactor Fire Cracker

2nd : Azurelle Wisteria Pixie

Post Graduate Bitch

1st Hollingsbee's Otterwood Domina Candesco JW

2nd: Fletchers Wadesleia Dear Prudence

3rd : Heathcotes Wadesleia Lady Madonna Saxheath

Limit Bitch

1st :Baxters Sulan Strictly Blues Dancin'

2nd : Dixon's Foxcraig Magic Diamond

3rd : Stockleys Foxfactor Fancy Free

Open Bitch .  All Absent

Special Beginners Dog or Bitch

1st :Dixons Otterpaws Lyin Eyes

2nd :Metcalfe Billyboy Blue At Chevinor

3rd Azurelle Wisteria Pixie

Res - Redfox Dusty

Veteran Dog or Bitch

1st Baxters,Int/Am/Can Ch Sulan Fancy That

2nd Marr's Ruelata Acrobat At Redfox

3rd: Heathcotes Vallemoss Drama Queen via Saxheath